همه چیز درمورد طراحی اپلیکیشن ios

از ایده و طراحی UI/UX تا پیاده سازی و انتشار اپلیکیشن در بازارهای اپلیکیشن AppStore و مارکت های ایرانی.

chistatech - slash backward
طراحی اپلیکیشن ios

آنچه درباره ی طراحی اپلیکیشن ios باید بدانیم!

در دهه گذشته توسعه اپلیکیشن موبایلی به عنوان یکی از نویدبخش ترین و سودآورترین صنعت ها ظهور کرده. تعداد زیاد اپلیکیشن های موجود در بازار نشان دهنده استفاده هرچه بیشتر ما از آن ها در جهت تعامل با مسائل مختلف و مشکلات ، مدیریت امور روزانه و همینطور برای امور تفریحی و سرگرمی است. با استفاده از پلی استور گوگل و اپ استور اپل متوجه فعالیت هزاران توسعه دهنده اپلیکیشن اندروید و ios در جهت تولید و بروزرسانی اپلیکیشن های مختلف می شویم.

در حال حاضر اپ استور اپل بیش از یک و نیم میلیون اپلیکیشن ios دارد. چرا کاربران تا این حد به ios علاقه مندند؟ اولا، کار کردن با ios راحت و ساده است. دوما، فرایند ثبت اپلیکیشن ios در اپ استور سختگیرانه است ، به این معنی که اپل از رسیدن اپلیکیشن ios با کیفیت به دست کاربران مطمئن می شود. و در آخر، اپل ثابت کرده که حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران یکی از اولویت های اصلی این شرکت بوده و هست.

در نتیجه، توسعه دهندگان اپلیکیشن ios باید سخت کار کنند تا در پروسه طراحی اپلیکیشن ios محصولی ارائه کند که از هر نظر یک پله بالاتر از محصولات عادی باشد.

یکی از سیستم عامل های مورد استفاده کاربران سیستم عامل ios است که به دلیل داشتن محدودیت های زیاد، مورد توجه کاربران قرار ندارد. طراحی اپلیکیشن ios دارای دشواری های مخصوص به خود است که اگر بخواهید خدمات خود را برای این سیستم عامل طراحی کنید باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. از ویژگی های طراحی اپلیکیشن ios مناسب می توان به داشتن سرعت بالا، امنیت فوق العاده زیاد، بروز بودن نرم افزار و بخش های کاربردی دیگر اشاره کرد. جهت طراحی اپلیکیشن ios انتخاب یک تیم باتجربه کمک خواهد کرد تا بتوانید از طراحی اپلیکیشن مورد نظر خود رضایت داشته باشید.

برای سفارش طراحی اپلیکیشن pwa با طراحی خلاقانه و متد سال ۲۰۲۰ همین حالا اقدام کنید تا دیر نشده 🙂

طراحی اپلیکیشن چگونه است

طراحی اپلیکیشن ios - روند عمومی توسعه اپلیکیشن

توسعه اپلیکیشن چیزی بیشتر از طراحی اپلیکیشن ios و فرستادن آن به اپ استور است. این پروسه نیازمند برنامه ریزی دقیق، مهارت تحقیقات و بیشتر از همه تمرکز کامل است. برای اطمینان از موفقیت اپلیکیشن نهایی، شرکت های توسعه دهنده موبایلی باید یک سری مراحل در این روند را طی کنند.

به طور معمول در روند طراحی اپلیکیشن ios 5 مرحله اصلی وجود دارد:

فاز برنامه ریزی – قبل از انتشار اپلیکیشن ، مهم است که تمرکز و دقت بالایی به خرج داد: این اپلیکیشن چه چالش هایی را حل می کند؟ بازار هدف این اپلیکیشن ios چه کسانی هستند؟ چه قابلیت هایی در اپلیکیشن نیاز است؟  و… . بعلاوه ، انجام تحقیقات بازار مناسب و خوب برای اطمینان از قابل رقابت بودن اپلیکیشن در بازار رقابتی آن بسیار ضروری است. فاز برنامه ریزی دربرگیرنده چیدمان و تحلیل موارد مورد نیاز در فاز های بعدی پروژه نیز می شود.

فاز طراحی – در این فاز ، تیم طراحی همراه با طراحی رابط کاربری و طراحی بصری اپلیکیشن – که شامل ظاهر، حس و روند استفاده می شود – وارد عمل می شود.طرح های کامل شده بعد از این فاز برای توسعه اپلیکیشن در اختیار برنامه نویسان قرار می گیرد.

فاز توسعه – این فاز شامل ساخت و توسعه یک اپلیکیشن موبایلی کامل با استفاده از طراحی های انجام شده و خط مشی آنهاست.

فاز تست – بعد از پایان توسعه و طراحی اپلیکیشن ، آزمایش کامل اپلیکیشن الزامی است. مهندسان کنترل کیفیت باید از کارکرد بی نقص و عدم وجود باگ در سیستم اپلیکیشن اطمینان حاصل کنند.

فاز انتشار اپ تعمیر و نگهداری – وقتی اپلیکیشن منتشر شده و توسط مشتری بررسی و نظردهی شده، زمان انتشار آن در بازار فرا رسیده است. با این حال، این مراحل توسعه اپلیکیشن را متوقف نمی کند. از آنجایی که همه اپلیکیشن ها نیازمند تعمیر و نگهداری و بروزرسانی مداوم بریا هماهنگی هر چه بیشتر با نیازهای به روز کاربران هستند، این مرحله را می توان آغاز یک روند توسعه دیگر نامید.

 گروه چیستا با طراحی فوق العاده و دیزاین حرفه ای حرف اول رو داخل طراحی اپلیکیشن ios میزند :))

طراحی اپلیکیشن چگونه است

طراحی اپلیکیشن ios - روند توسعه اپلیکیشن ios

روند کاری طراحی اپلیکیشن ios نیز از همان روند بالا طابعیت می کند. با برنامه ریزی برای طراحی اپلیکیشن ios آغاز می شود، با طراحی و توسعه اپلیکیشن موبایلی ادامه می یابد، تست و انتشار اپلیکیشن ios و در ادامه متعاقبا نگهداری و توسعه ادامه دار و مداوم اپلیکیشن تا زمانی که وجود دارد.

اما در عمل پروسه طراحی اپلیکیشن ios خیلی آسان نیست. برنامه نویسان و توسعه دهندگان باید مواظب رعایت کردن بسیاری از خط مشی ها و قوانین تنظیم شده توسط اپل که برای اطمینان از تعامل مناسب اپلیکیشن با کاربر، امنیت، حریم خصوصی کاربر هستند. از همین جهت، برنامه نویسات ملزم به ارائه کار با کیفیت و ایجاد عناصر خواسته شده توسط اپل و در نهایت ایجاد محصول موفق هستند.

بخش های زیر شامل مراحل طراحی اپلیکیشن ios با ریز جزییات هستند:

 • مراحل اولیه طراحی اپلیکیشن ios

 • تحقیقات و تجزیه و تحلیل

میلیون ها اپلیکیشن ios در اپ استور وجود دارند، پس بازار بسیار رقابتی است. برای اطمینان از جذاب بودن اپلیکیشن شما برای کاربر و افزایش تعداد دانلود اپلیکیشن ios خود باید تحقیقات بازار مفصلی برای شناخت رقبا و کارهایی که تا به الان در آنها انجام شده بپردازید. سپس کارکرد این اپلیکیشن هارا سنجیده و با اپلیکیشن ios خود مقایسه کنید.

 • انطباق با رهنمودها و خط مشی های اپ استور

در ادامه پروسه طراحی اپلیکیشن ios ، بدانید اپلیکیشن شما نیازمند تطابق کامل با قوانین ساخت اپلیکیشن اپل است. اپل فقط اپلیکیشن هایی را منتشر می کند که تمامی قوانین و ملزومات آن از جمله طراحی، امنیت، حریم خصوصی کاربر و دیگر جنبه هارا رعایت کرده باشند، که البته راه دیگری هم وجود ندارد. به همین دلیل اگثر اپلیکیشن های ios با حفظ منحصر به فرد بودن خود، حس کاربری و طراحی مشابه یکدیگر دارند و اکثر آن ها خوش ساخت هستند.

 • طراحی قبل از شروع به ساخت و توسعه

 • ایده کلی و طراحی اسکچ خطی

وقتی مفهوم کلی و ایده شما برای اپلیکیشن ios کامل شد، نیاز به ثبت و مکتوب کردن نیازمندی های تیم طراحی دارید تا آنها بتوانند با استفاده از این اسناد اسکچ های اولیه و وایرفریم ها که چگونگی کارکرد اپلیکیشن را نشان می دهند را طراحی کنند. این مرحله از پروسه پایه گذار طراحی و توسعه بقیه اپلیکیشن ios خواهد بود.

 • طراحی UI و UX

یک مرحله کلیدی در طراحی اپلیکیشن ios ، در این مرحله چگونگی ارتباط اپلیکیشن با کاربر و شکل ظاهری آن تکمیل خواهد شد. هدف از این مرحله خلق طراحی بصری که هم از زیبایی مورد نظر و هم درک شوندگی و قابل فهم بودن برای کاربران داشته باشد است. UI و UX اپلیکیشن ios نیز باید با مقررات اپل همخوانی داشته باشتد.

 • معماری نرم افزار

گام دیگری که در کنار طراحی UI وUX باید برداشته شود برنامه ریزی معماری نرم افزار است. همچنین یکی از بخش های کلیدی طراحی اپلیکیشن ios است که شامل سه جزء الگوی MVC – داده، کاربر و نرم افزار می شود و با استفاده از همه این معیار ها قابل گسترش بودن و پایداری اپلیکیشن ios را فراهم می کند.

 • مراحل توسعه و طراحی اپلیکیشن ios

هرچند مراحل اولیه در طراحی اپلیکیشن ios به جمع‌آوری نیازها و کامل شدن طرح‌ها می انجامد، حساس ترین بخش از کل پروسه در فاز توسعه و برنامه نویسی آغاز می شود.

 فاز توسعه تماما صرف زندگی بخشیدن به مفهوم کلی اپلیکیشن می شود. در این مرحله، تیم توسعه باید با سه بخش جدا ولی در عین حال یکپارچه کار کنند: بک‌اند(برنامه نویسی سمت سرور) ، APi و فرانت اند(برنامه نویسی سمت کاربر) اپلیکیشن ios .

 • توسعه بک‌اند(برنامه نویسی سمت سرور)

وقتی صحبت از کارایی اپلیکیشن ios می شود، برنامه نویسی بک‌اند هسته آن را تشکیل می دهد. این بخش متشکل از کل توسعه سمت سرور شامل نگهداری و عملکرد اپلیکیشن، احراز هویت کاربران، مدیریت حساب کاربری، سرویس نوتیفیکیشن، یکپارچگی کارکرد اپلیکیشن با شبکه های اجتماعی و وی سفارشی سازی تجربه کاربری می شود.

 • APi

 (Application Programming Interface) به عنوان رابط بین بک‌اند و فرانت‌اند اپلیکیشن ios عمل می کند. ای پی آی ها یکی از هسته ای ترین بخش های توسعه اپلیکیشن ios هستند.

 • توسعه فرانت‌اند(برنامه نویسی سمت کاربر)

بخش فرانت‌اند یک اپلیکیشن ios بخشی است که مستقیما با کاربر در تعامل است. کار آن شامل برنامه نویسی عناصر بصری طراحی مانند اسکچ ها و طراحی های نهایی، ذخیره سازی اطلاعات در گوشی و هماهنگی کار با پایگاه داده (database) است. یک فرانت اند خوش ساخت تجربه کاربری روان و راحت در اندازه صفحات مختلف را به ارمغان می آورد.

 • نکاتی که باید در طراحی اپلیکیشن ios در نظر داشته باشید

قبل از شروع عملی بخش توسعه، انتخاب تکنولوژی های مناسب قبل از شروع بسیار مهم است. درکنار آن، انتخاب زبان های برنامه نویسی مناسب نیز ضروری است.

اینجا برخی از نکاتی که لازم است قبل از شروع پروژه در نظر داشته باشید را یادآوری می کنیم:

 • XCode. ساخت اپلیکیشن ios نیازمند استفاده از برنامه XCode است. XCode محیط برنامه نویسی مختص اپل است. این برنامه قابلیت های بسیاری ارائه می کند. از جمله ویرایش کد منبع اپلیکیشن، رابط کاربری، رفع باگ و بارگذاری اپلیکیشن ios در اپ ستور.
 • زبان های برنامه نویسی برای ios . با توجه با نیازمندی های پروژه، برنامه نویس می تواند بین دو زبان برنامه نویسی طراحی اپلیکیشن ios – Swift و Objective C – یکی را انتخاب کند. در حالی که Objective C زبانی قوی بر پایه زبان برنامه نویسی C است، در حال جایگزینی با زبان Swift – زبان ساخته شده توسط اپل – است. این زبان در سال 2014 تئسعه داده شده و بنا بر ادعای اپل 2.5 برابر از Objective C سریعتر است. این زبان پایدار تر، مختصر تر و امن تر است و همچنین اکثر سخت افزار مدرن را پشتیبانی نمی کنند.
 • توسعه چابک (Agile Development) با توجه به تغییرات سریع در صنعت پلت فرم های موبایلی، به پایان رساندن هر چه سریعتر پروژه های طراحی اپلیکیشن ios کار بهتری است. برای رسیدن به این هدف، توسعه دهندگان و برنامه نویسان از متد مدیریت پروژه چابک (agile) استفاده می کنند. این سیستم با داشتن نقاط عطف زمانی (milestone) به اتمام رسیدن به موقع و طبق زمان بندی پروژه را تضمین می کند.

 

 • آزمایش و پایان فرایند طراحی اپلیکیشن ios

بعد از اتمام تمامی مراحل فنی طراحی اپلیکیشن ios ، نوبت به آزمایش کنترل کیفیت (QA) اپلیکیشن می رسد. با توجه به سخت گیری های اپل در بارگذاری اپلیکیشن در اپ استور، این مرحله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.برنامه نویسان باید اپلیکیشن را از نظر عملکرد بهینه، تجربه کاربری بی نقص، رفع باگ، استفاده بهینه اپلیکیشن از منابع گوشی، امنیت و سازگاری آن با تمامی قوانین اپل بررسی نمایند.

این روزه با وجود گوشی های اپل طراحی اپلیکیشن ios میتواند تاثیر خوبی روی کسب و کار شما بگذارد!

بعد از بررسی نهایی اپلیکیشن و اطمینان از عدم رد شدن آن در برسی اپل، اپلیکیشن ios شما آماده بارگذاری در اپ استور و انجام بررسی های بعدی توسط اپل است. این پروسه ممکن است از طرف اپل بین چند روز تا چند هفته به طول بیانجامد.

برای استفاده از خدمات بینظیر تیم چیستا از جمله طراحی اپلیکیشن و سایت همین حالا اقدام کنید.

طراحی اپلیکیشن چگونه است

پروسه ساخت اپلیکیشن، روندی تمام نشدنی است

ظاهرا با بارگذاری موفق اپلیکیشن در اپ استور پروسه ساخت آن به اتمام میرسد ، اما در واقع روند ساخت آن هیچ گاه تمام نمی شود. انتشار اپلیکیشن پروسه بی انتهای تعمیر و نگهداری و بروزرسانی آن را آغاز می کند که شامل نظارت بر میزان دانلود و مصرف کاربران از طریق برنامه های تحلیلی و آماری، اندازه گیری موفقیت آن با استفاده از معیار های از پیش تعیین شده (KPi)، برطرف کردن هرگونه باگ امنیتی و کاربردی که ممکن است ظاهر شود و بروزرسانی قابلیت ها و محیط کاربری اپلیکیشن طبق نظرات و بازخوردهای کاربران و تغییرات بستر ios  که از سمت اپل ارائه می شود.

راه های ارتباطی

از روش های زیر میتونید با ما در ارتباط باشید

برای مشاوره و رفع سوالات میتونید مستقیما با شماره های ثابت و موبایل تماس بگیرید و یا برای جلسه حضوری تعیین وقت کنید.
تلگرام و واتس‌اپ
۰۹۱۹۷۸۰۱۹۸۵
۰۹۱۹۲۴۳۷۱۴۴
۰۹۳۰۹۹۵۹۴۹۳
آدرس دفتر
تهران٬ خیابان ولیعصر٬ بالاتر از پارک ساعی٬ جنب ساعی دوم٬ پلاک ۳۷ ٬ طبقه ۴ ٬ واحد ۱۵
ایمیل
hello@chistatech.com
hr@chistatech.com
۰۲۱۲۲۲۰۰۴۶۲
۰۹۱۹۷۸۰۱۹۸۵
۰۲۱۸۸۸۸۶۸۷۵
× چطور میتونم کمکتون کنم؟