آشنایی با
مراحل ساخت اپلیکیشن

در طی تمام پروژه ­هایی که تا به حال روی اون­ها کار کردیم، متوجه شدیم که مراحل ساخت اپلیکیشن با توجه به مسیر مشابه همانند یک جعبه‌­ی سیاه است. به خصوص اگر کدنویسی را بلد نباشید. حالا اینجا میخوایم مراحل طراحی اپلیکیشن رو خیلی شفاف  و ساده باهم بررسی کنیم.

مواردی که برای طراحی و ساخت اپلیکیشن به اونها نیازه

اگر قصد طراحی و ساخت اپلیکیشن موبایل را برای کسب و کار کوچک و یا متوسط خود دارید، لازم است که  مراحل ساخت اپلیکیشن و اینکه دقیقا بدانید چه مواردی برای انجام و اجرای آن نیاز است. طبق مطالعات اخیر، در حال حاضر یک پنجم کسب و کار­های کوچک و یا متوسط اپلیکیشن موبایل ساخته­ اند.

مراحل ساخت اپلیکیشن
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
از کجا شروع کنیم؟

مراحل ساخت اپلیکیشن

آمار استفاده از موبایل موارد بسیار قانع کننده‌ای در رابطه با مشاغلی که هنوز تصمیم قطعی به ساخت اپلیکیشن نگرفته اند نشان می‌دهد:
 • اپلیکیشن­ های تلفن همراه بیش از نیمی از وقت خود را به استفاده از رسانه­‌های دیجیتال اختصاص می­دهند.
 • کسانی که از گوشی ­های هوشمند استفاده می­کنند حدود ٩٠ درصد از زمان خود را صرف اپلیکیشن­‌ها می­کنند.
 • ٨٥ درصد از استفاده ­کنندگان، اپلیکیشن ­های موبایل را به نسخه­‌های وب و وب‌سایت­‌ها ترجیح می­دهند.
 • اپلیکیشن­ های موبایل ٤٢ درصد از کل فروش موبایل شرکت­ های  Fortune 500 را تشکیل می­دهند.
 • پیش‌­بینی می­شود درآمد حاصل از اپلیکیشن­‌های موبایل در آینده به حدود ٦٠ میلیارد دلار برسد.
 • به طور متوسط، مصرف کننده حدود ٣٠ اپلیکیشن بر روی دستگاه خود نصب کرده و ٣٥ ساعت در ماه را صرف آن­ها می­کند.

با وجود این که تمام شواهد مبنی بر ساخت اپلیکیشن است، اما این تصمیمی نیست که بتوان به سادگی گرفت. حدود ٥,١ میلیون اپلیکیشن در Google Play و App Store  شرکت اپل موجود است به همین دلیل فهم پروسه­‌ی طراحی اپلیکیشن و همچنین قرارگیری اپلیکیشن شما در بازار و رسیدن به اهداف اقتصادیتان بسار حائز اهمیت است. با توجه به این گفته، نگاهی می­اندازیم به چرخه­‌ی طراحی و ساخت اپلیکیشن و اهداف و چالش­‌های در طول مسیر.

ساخت اپلیکیشن

شما ممکن است در حال حاضر ایده­‌های خوبی برای راه‌­اندازی اپلیکیشن کسب و کار خود داشته باشید، و این نقطه­‌ی خوبی برای شروع است. اما پیش از آن که وارد مرحله­‌ی دیزاین و طراحی بشید، اولین قدم شما باید تحقیقی عمیق در رابطه با مخاطبان مورد هدفتان و همچنین رقیبانتان باشد. شما باید پاسخی برای سوال­های زیر داشته باشید:

  • قصد شما از طراحی اپلیکیشن چیست؟ می­خواهید اپلیکیشن شما در نهایت چه کاری انجام دهد؟ در کجای برنامه‌­های اقتصادی شما قرار دارد؟
  • مخاطبان مورد هدف شما چه کسانی هستند؟
  • مشتریان شما چگونه از اپلیکیشن شما استفاده خواهند کرد؟
  • از چه پلتفرم­ یا پلتفرم­ هایی استفاده خواهید کرد؟
  • از چه زبان برنامه‌­نویسی و یا از کدام Framework استفاده خواهید کرد؟
  • رقیبان شما چه کاری انجام می­دهند؟ آیا آن­ها هم اپلیکیشن دارند؟ اگر بله، چه ویژگی­‌هایی را ارائه می­دهند؟
  • بودجه‌­ی کلی شما برای طراحی و ساخت اپلیکیشن چقدر است؟
  • چه زمانی اپلیکیشن خود را راه‌­اندازی خواهید کرد؟ محدودیت زمانی شما تا کی است؟
  • چگونه اپلیکیشن خود را تبلیغ و بازاریابی خواهید کرد؟

اگر تا به امروز اینگونه پیش نرفته‌­اید، گروه طراحی و ساخت خود را از دپارتمان­‌هایی چون بازاریابی و فروش، توسعه­‌ی محصول و IT و غیره کنار هم جمع کنید و این اطلاعات به‌­دست آمده، راه برای یک روند توسعه هموارتر می­کند.

 • تعیین اهداف اپلیکیشن تلفن همراه

این یک قدم حیاتی در ساخت اپلیکیشن موبایل است. هنگامی که تعیین کردید اپلیکیشنتان چه اهداف مهم بازاری را پیش خواهد­برد، باید مشخص کنید اپلیکیشن شما چگونه به آن­جا خواهد رسید:

  • اپلیکیشن شما چه مشکل و یا مشکلاتی را برای مشتریان حل خواهد کرد؟
  • په ویژگی­‌هایی را در بر خواهد­گرفت؟
  • جاذبه­‌ی اصلی اپلیکیشن شما چیست؟

در بسیاری از موارد مشخص کردن امکانات اپلیکیشن شما و همین­طور مزایا و برتری هایش تعادلی را میان بودجه­ شما و توانایی­­های آن برقرار می­کند. با این حال، وقتی نوبت به اولیت­‌ بندی می­رسد، تحقیقات نشان می­دهد که باید دیزاین اپلیکیشن بر جذب مشتری تأکید بیشتری داشته باشد تا خدمات اختصاصی.

در این مرحله، باید ایده­‌ی نسبتاً خوبی در رابطه با شکل و شمایل اپلیکیشن خود و امکاناتی که قرار است ارائه دهد داشته‌­باشید. شما همچنین باید دامنه‌­ی کار را توسعه داده باشید و در نظر گرفته‌­باشید کدام قسمت از کار به صورت داخلی و کدام قسمت به صورت پیمانکاری انجام خواهد شد. حالا زمان طراحی و ترسیم اپلیکیشن و ساختن Storyboard است.

ابزارهای آنلاین بسیاری برای Wireframing اپلیکیشنتان وجود دارد، هدف شما در این مرحله تهیه ­ی تصویری شفاف از چگونگی ایجاد و کارکرد ایده­ها و ویژگی­های پیشنهادی شما در یک برنامه ­ی کاربردی است. همچنین شما باید Storyboard  ویا Roadmap تهیه کنید تا ارتباط بین هر صفحه و حرکت کاربران در اپلیکیشن را نشان دهد. این سه نکته را در زمانی که اسکچ می­زنید در نظر بگیرید:

  • به دنبال فرصت­ هایی برای گنجاندن برند خود در اسکچ و اپلیکیشن باشید.
  • روی تجربه­ی کاربر متمرکز شوید.
  • تفاوت استفاده­ی مردم از اپلیکیشن و وبسایت را در نظر بگیرید.
 • تعریف Backend (ساختار اپلیکیشن سرور) اپلیکیشن شما

Wireframeها و Storyboardهای شما به عنوان راهنمایی برای ساختار­های Backend برای پشتیبانی از اپلیکشن مورد نیاز است. به APIها، نمودار داده­ها، سرورها، سرویس نوتیفیکیشن‌­ها فکر کنید. در بساری از موارد، SEMها می­توانند Backend (ساختار اپلیکیشن سرور) به عنوان Baas موبایل انتخاب معقولی باشند. زیرا آن­ها چالش­‌های متداول را حل می­کنند.

یک نکته: ممکن است نیاز داشته باشید Wireframeها و یا Storyboard خود را در صورت رویارویی با محدودیت در پروسه‌­ی Backend (ساختار اپلیکیشن سرور) تغییر دهید. پس این مورد را در نظر داشته باشید و انعطاف‌­پذیر باشید.

 • Wireframe خود را نهایی کنید و نمونه­ی اولیه­ی خود را آزمایش کنید

در این مرحله، شما باید تمام تغییراتی که در wireframe در حین پروسه­‌ی Backend (ساختار اپلیکیشن سرور) ممکن است رخ دهد را خنثی کنید. هنگامی که تیم شما بر روی Wireframe و Storyboard توافق کردند، زمان آن است که یک نمونه­‌ی اولیه را تهیه کنید.

ساختن نمونه­‌ی اولیه قدم ضروری در پروسه­‌ی طراحی و ساخت است، زیرا به شما این فرصت را می­دهد تا مفاهیم دیزاین و طراحی را ارزیابی کنید و ایرادهای اپلیکیشن خود را شناسایی کنید. تعداد زیادی ابزار برای ساخت نمونه­‌ی اولیه به صورت آنلاین وجود دارد تا روند را ساده‌­تر کند.

ایده‌­ی خوبی است تا از کسانی که جزئی از تیم اپلیکیشن موبایل نیستند برای تست نمونه‌­ی اولیه استفاده کرد. هنگامی که آن­ها سرگرم کار با اپلیکیشن هستند، از آن­ها بخواهید نظر صادقانه خود را در رابطه با استفاده ­ی آسان و عملکرد اپلیکیشن بدهند. UI/UX را برای اصلاح هرگونه کاستی که در این مرحله مشخص شده­‌است، تنظیم کنید.

هدف شما نهایی کردن طراحی اپلیکیشن شما و ایجاد یک نمونه‌­ی اولیه‌­ی قابل اعتماد است که شما را به سوی پروسه ساخت سوق دهد.

در واقع مراحل ساخت اپلیکیشن شامل تعدادی فرآیند است. اگر از یک پلتفرم طراحی و ساخت اپلیکیشن یا mobile BaaS provider استفاده نمی­کنید، توسعه دهنده‌­ی شما باید راهکارهایی برای ظرفیت، پایگاه داده­ها، APIها و سرور­های Backend (ساختار اپلیکیشن سرور) داشته ­باشد.

اگر در حال حاضر حساب کاربری در فروشگاه­های اپلیکیشن و یا همان App Storeها را ندارید از الآن اقدام به ساختن آن بکنید چرا که چند روزی ممکن است طول بکشد. بهتر است دستورالعمل­‌های App Store مورد نظرتان را مطالعه کنید تا اپلیکیشن شما در طی روند بررسی رد نشود.

حالا شما آماده‌­اید تا وارد مرحله­‌ی برنامه­‌نویسی و کدنویسی شوید. اگر فردی خارج از کشور را برای ساخت اپلیکیشن استخدام کرده­‌اید، حتما توافق­نامه‌­ی عدم افشا را امضا کرده و یک جدول زمانی برای تحویل کارها تعیین کنید. پس از شروع برنامه­‌نویسی اگر از عملکرد برنامه­‌نویس خود راضی نیستید عبارت “به سختی استخدام کن ولی به راحتی اخراج کن!” را در نظر بگیرید.

در این مرحله، طراح شما Skin اپلیکیشن شما و یا صفحات اصلی مورد استفاده در اپلیکیشن را طراحی خواهد کرد. این رندرها با وضوح بالا بر روی wireframe نمایانگر آن چیزی است که کاربران شما از آن استفاده خواهند کرد. پس اطمینان حاصل کنید تمام ایده ­ها و بازخوردهایی که در مراحل قبلی از جمله در مرحله­‌ی تست و آزمایش جمع کرده‌­اید، در طرح شما گنجانده شود. از این گذشته، شما در حال ساخت اپلیکیشنی هستید که مشتریان و مخاطبانتان از آن استفاده خواهند کرد. بنابراین جزئیات UI/UX مهم است.

ساخت اپلیکیشن سرور
ساخت اپلیکیشن موبایل
 • آزمایش و دوباره آزمایش

این زمان مهیجی در چرخه‌­ی طراحی و ساخت اپلیکیشن است. بالاخره شما اپلیکیشن خود را با تمام گرافیک و متن­هایی که می­خواستید ساخته‌­اید. حالا شما باید سختگیرانه، بارها و بارها اپلیکیشن خود را آزمایش و تست کنید تا تمام ایرادهای آن مشخص و برطرف شوند.

به طراحی و دیزاین اصلی خود بازگردید و تمام ویژگی­‌های آن را بررسی کنید. فکر نکنید اگر موردی در مرحله­‌ی توسعه و طراحی کار می­کرده اکنون نیز حتما کار می­کند.

بهتر است دوباره کاربران را در حین آزمایش اپلیکیشن مشاهده کنید و آن­ها ممکن است سوالاتی داشته­‌باشند که برای شما که از روز اول درگیر اپلیکیشن بوده‌­ا‌ید، واضح نباشند. ممکن است بخواهید از ابزارهای آنلاین UI/UX نیز استفاده کنید تا به شما بازخورد واقعی بدهد و اپلیکیشن را تجزیه و تحلیل کند. بررسی بر روی یک مدل Fermium برای SMEs مقرون به صرفه است. حتما برای سازگاری تصاویر، گرافیک و همچنین تجربه ­ی کاربران پلتفرم را ارزیابی کنید.

هنگامی که مطمئن شدید اپلیکیشن شما به درستی کار می­کند و از ظاهر و نمای داخلی و قابلیت‌­های آن راضی هستید، زمان آن رسیده است که مقدمات نهایی برای راه‌­اندازی اپلیکیشن تلفن همراه خود انجام دهید.

  • آمادگی برای راه اندازی

  مراحلی که برای را‌ه‌­اندازی اپلیکیشن خود طی کرده‌­اید، ممکن است بیشترین تاثیر را در موفقیت نهایی آن داشته باشد. و درگیرکردن دپارتمان بازاریابی در مراحل اولیه از جمله مهم­ترین موارد است. بازاریابی به شما در تحقیقات کمک می­کند، که برای SEO و ASO بسیار ضروری است و هردو کلیدهای اصلی برای دیده­‌شدن اپلیکیشن شما هستند.

  تحقیقات در مورد بازار و کلمات کلیدی هنگامی که به دنبال ثبت اپلیکیشن خود در App Storeها هستید، شما را برای انتخاب عنوان برای اپلیکیشن راهنمایی می­کنند. همچنین در این مرحله بهتر است از اپلیکیشن خود Screenshotهای با کیفیتی تهیه کنید و یا حتی برای آن یک فیلم تبلیغاتی یا نسخه­‌ی آزمایشی (Demo) بسازید.

  همچنین شما به یک وب‌سایت یا حداقل Landing page (صفحه‌­ی فرود) نیاز دارید تا اپلیکیشن شما را پشتیبانی و تبلیغ کند. این موضوع، برای برندسازی و آگاهی و همین­طور برای جست و جو از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. Indexing API اپلیکیشن گوگل از الگوریتمی در هنگام سرچ و یا جست و جو از محتویات درون اپلیکیشن و یا وب‌سایت شما استفاده می­کند. اجزای اصلی Landing page (صفحه­‌ی فرود) و یا وب‌سایت اپلیکیشن شما باید شامل موارد زیر باشد:

   • عنوان و آیکون اپلیکیشن شما
   • نشان­ها و نام فروشگاه­‌هایی که اپلیکیشن شما قابل دانلود و بارگیری است
   • Screenshotها و ویدئوی تبلیغاتی
   • لیست آدرس پستی و یا اشتراک و یا لینک‌­های دانلود
   • اطلاعات تماس و پشتیبانی
   • لینک رسانه­‌های اجتماعی
   • نظرات کاربران

  حتما اپلیکیشن خود را بر روی وب‌سایت و در فضای مجازی تبلیغ کنید. اگر برای شرکت خود وبلاگ دارید، برای ایجاد علاقه با هر قدم پیشرفت در اپلیکیشن در وبلاگ خود بنویسید و آن را به ­روزرسانی کنید. بسته به بازار و نوع اپلیکیشن شما، ممکن است بخواهید برای کمک به ارتقا برنامه‌­ی خود ار متخصصان استفاده کنید.

  درحالی که تمام مراحل را برای تبلیغات اپلیکیشن خود طی می­کنید، فراموش نکنید که تجزیه و تحلیل اپلیکیشن در بهینه سازی و افزایش جذابیت آن بسیار کمک می­کند. Google Analytics نقطه‌­ی خوبی برای شروع است.

  اکنون فرصت خوبی است تا فروشگاه­‌های دیگری را به جز Google Play و App Store اپل برای توزیع برنامه خود در نظر بگیرید. گزینه­‌ی دیگری که باید قبل از راه‌­اندازی در نظر بگیرید این است که برنامه‌­ی خود را به PreApps ارسال کنید که برنامه­‌نویسان را به استفاده­‌کنندگان اولیه متصل می­کند تا با بازخورد­های اولیه‌­ی آن­ها آشنا شوند.

 • انتشار اپلیکیشن

تاریخ انتشار رسمی شما باید نشان‌­دهنده‌­ی اوج تلاش‌­های شما در زمینه‌­ی مارکتینگ تا به این­جا باشد. وقت آن است که با نوشتن مطالب و  مقالات توسط روزنامه‌­نگاران و وبلاگ‌­نویسان سر و صدا ایجاد کنید و پیش از راه­‌اندازی به تمام کسانی که علاقه­‌ی خود را نشان داده‌­اند، اعلام کنید. انتشار اپلیکیشن خود را با ذکر آن در تمام رسانه‌­های اجتماعی تبلیغ کنید. ایده این است که با دانلودها و رتبه بندی­‌ها یک حرکت ایجاد کنیم.

پس از اولین پیروزی خود و انتشار اپلیکیشن نباید استراحت کنید. باید کاربران جدید خود را درگیر نگه­دارید. این زمان بسیار خوبی برای تا با استفاده از تبلیغات و پیشنهادهای ویژه کاری کنید تا کاربران ار اپلیکیشن شما استفاده کنند. برای مشتریانی که از اپلیکیشن شما استفاده می­کنند، مشوق­‌هایی مانند تخفیف بر روی خدمات و یا محصول و یا دیگر خدمات رایگان را ارائه دهید. به یاد داشته باشید که بازاریابی یک روند مداوم است و انتشار نسخه‌­ی نهایی برنامه تازه ابتدای کار است.

در نهایت یک کانال برای بازخورد داشته باشید و نسبت به نظرات و نگرانی­‌های کاربران پاسخگو باشید. یک به روز رسانی به موقع و یا رفع یک مسئله باعث حفظ مشتریان شما می­شود. به تحلیل­‌های خود توجه کنید و KPI ها را دنبال کنید و برای اهداف خود موفقیت را تعیین کنید.

پس از آن که این مراحل را در چرخه‌­ی ساخت و طراحی اپلیکیشن کامل درک کردید، بهتر می­توانید یک برنامه را با عملکرد و ویژگی­های مورد نیازتان تهیه کنید و با توجه به بودجه و جدول زمان­بندی آن را مدیریت کنید.

پیاده سازی اپلیکیشن
چرا و چگونه های مهم

سوالات متداول

سعی کردیم اینجا سوالاتی که به مراتب بیشتر از ما پرسیده میشه رو جوابگو باشیم تا بتونید به کمک این پاسخ ها سریعتر و هوشمندانه تر تصمیم بگیرید، البته که درصورت نبود سوال و جواب مورد نظرتون میتونید مستقیما با ما در تماس باشید.
هزینه طراحی اپلیکیشن چقدر است؟

این سوال تقریبا توسط تمام کسایی که با ما تماس میگیرن پرسیده میشه، با اینکه حق با شماست و طبیعتا باید بدونید که باید چه میزان بودجه برای اینکار قرار بگیرید، اما طراحی اپلیکیشن مثل مابقی کارهای خدماتی فقط هنگام مشخص شدن جزئیات امکان تخمین دقیق قیمت رو بوجود میاره. ولی معمولا هزینه طراحی اپلیکیشن موبایل با پایه 10 الی 20 میلیون تومان شروع میشه.

طراحی اپلیکیشن چقدر زمان میبره؟

این سوال هم مشابه سوال قبل، نیازمند شناخت کامل ما از محصول شما، جزئیات اون و نوع محصولی هست که تصمیم به ساخت اون رو دارید داره. ولی با یک جلسه حضوری و دریافت مشاوره رایگان از ما میتونید تا حد زیادی به جواب این سوال نزدیک شید.

مراحل ساخت اپلیکیشن PWA به چه صورت هست؟

مراحل ساخت اپلیکیشن های تحت وب که یکی از مرسوم ترین اونها طراحی اپلیکیشن PWA هست، نزدیکی زیاده به طراحی وب سایت داره با این تفاوت که این وب سایت قابلیت نصب روی گوشی های هوشمند رو داره و کیشه گفت کاربرهای معمولی به سختی تفاوت این اپلیکیشن ها رو با اپلیکیشن های Native متوجه میشن و گزینه خیلی مناسبی هم برای استارت آپ ها یا پروژه های با بودجه پایین هست.

تفاوت قیمت تو حوزه طراحی اپلیکیشن برای چیه؟

دلایل زیادی برای این اختلافات شرکت طراحی اپلیکیشن های مختلف وجود داره، ولی اصلی ترین اونها رو میشه به میزان تخصص وتسلط نیروهایی هست که روی پروژه شما کار میکنن، حساسیت روی کیفیت محصول خروجی، رعایت استاندارد ها و معماری پیاده سازی از این قبیل داره. بطور مثال استفاده از نیروی کارآموز یا تازه کار تو حوزه برنامه نویسی، طراحی و یا فنی به مراتب باعث کم شدن هزینه ها ولی در مقابل پایین اومدن کیفیت محصول خروجی و بالا رفتن زمان پیاده سازی میشه که از اصلی ترین دلایل تفاوت قیمت در این حوزه است.

آیا مراحل طراحی ساخت اپلیکیشن اندروید و iOS هر دو به همین شکل هست؟

بله، تو بیشتر موارد مراحل ساخت اپلیکیشن برای گوشی های iOS و اندروید شبیه به هم هستن. اما داخل ایران به علت کمبود برنامه نویس iOS کیس هایی وجود داره که در پیاده سازی قیمت متفاوتی نسبت به نسخه اندروید ارائه میشه که به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

تعدادی از پروژه های اجرا شده

برای بیشتر آشنا شدن با سلایق ما میتونید تعدادی از آخرین پروژه های اجرا شده رو اینجا ببینید

طراحی اپلیکیشن رزرواسیون

طراحی اپلیکیشن مشابه اسنپ

طراحی اپلیکیشن مشابه اسنپ

راه های ارتباطی

از روش های زیر میتونید با ما در ارتباط باشید

برای مشاوره و رفع سوالات میتونید مستقیما با شماره های ثابت و موبایل تماس بگیرید و یا برای جلسه حضوری تعیین وقت کنید.
تلگرام و واتس‌اپ
۰۹۱۹۷۸۰۱۹۸۵
۰۹۱۹۲۴۳۷۱۴۴
۰۹۳۰۹۹۵۹۴۹۳
آدرس دفتر
تهران٬ خیابان ولیعصر٬ بالاتر از پارک ساعی٬ جنب ساعی دوم٬ پلاک ۳۷ ٬ طبقه ۴ ٬ واحد ۱۵
ایمیل
hello@chistatech.com
hr@chistatech.com
اطلاعات تماس
۰۲۱۲۲۲۰۰۴۶۲
۰۹۱۹۷۸۰۱۹۸۵
۰۲۱۸۸۸۸۶۸۷۵
× چطور میتونم کمکتون کنم؟