همه چیز درمورد طراحی اپلیکیشن PWA

از ایده و طراحی UI/UX تا پیاده سازی و انتشار رسمی اپلیکیشن PWA.

chistatech - slash backward
طراحی pwa

چند نکته درباره ی طراحی وب اپلیکیشن!

Pwa ها اپلیکیشن های تحت وب هستند که برای ساخت آن ها از چند تکنولوژی و تکنیک استفاده می شود تا هم از مزایای وب و هم از مزایای اپلیکیشن های عادی برخوردار شوند. برای مثال امکان دیده شدن pwa ها در جست وجوها بیشتر است و همچنین رفتن به یک آدرس وب بسیار ساده تر از دانلود اپلیکیشن است. بعلاوه طراحی وب اپلیکیشن ها با ارسال یک لینک قابل به اشتراک‌گذاری هستند.

از سوی دیگر اپلیکیشن های native تعامل و یکپارچگی بیشتری با سیستم عامل و سخت افزار گوشی ها دارند و همین امر باعث کارکرد روانتر آنها در مقایسه با وب اپ ها می شود. مزیت دیگر اپلیکیشن های native بر وب اپ ها کارکرد آفلاین و بدون اینترنت قابلیت های آنهاست. همچنین دسترسی سریع و ساده از منوی گوشی با لمس یک آیکان از طی مراحل رسیدن به طراحی وب اپلیکیشن ساده تر است.

Pwa  ها امکان ساخت وب اپ هایی را به شما می دهند که از این امکانات بهره مند هستند.

ایده ی جدیدی نیست، ایده هایی شبیه به این قلتر هم با رویکردهای گوناگون معرفی شده اند و ریو آن ها کار هم شده ، برای مثال responsive یا واکنشگرا بودن وبسایت ها اجازه ساخت وبسایتی به ما می دهد که کاملا با صفحه نمایش گوشی منطبق باشد.

وب اپلیکیشن به عنوان یک نرم افزار کاربردی با استفاده از مرورگر وب است که کاربران می توانند بدون نصب و صرف زمان زیاد از این نرم افزار استفاده کنند. طراحی وب اپلیکیشن در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است چرا که دارای مزایای زیادی برای استفاده است. در واقع کاربران بدون توجه به سیستم عامل و اشغال فضای رم می توانند از وب اپلیکیشن استفاده کنند. طراحی وب اپلیکیشن توسط مجموعه های مختلف انجام می شود که انتخاب یک مجموعه مناسب می تواند باعث صرفه جویی در زمان و هزینه ها شود که این امر برای سفارش دهندگان طراحی اپلیکیشن مهم است.

Pwa ها در عین حال تمام این قابلیت ها را بدون از دست دادن مزیت های خوب وبسایت دارا هستند.

برای سفارش طراحی اپلیکیشن ios با طراحی خلاقانه و متد روز دنیا همین حالا اقدام کنید.

چه چیزی یک اپ را PWA می کند؟

همان طور که در بالا اشاره شد ، pwa ها از فقط یک تکنولوژی استفاده نمی کنند. آن ها فلسفه ای جدید در ساخت وب اپ ها با استفاده از الگوهای جدید، APi و قابلیت های دیگر هستند. در نگاه اول نمی توان به وضوح تشخیص داد که آیا یک وب اپ pwa است یاخیر. یک اپ با داشتن چند مشخصه و ملزومات می تواند به عنوان pwa تلقی شود: آفلاین کار کند ، قابلیت نصب داشته باشد، قابلیت همگام سازی (synchronize) ، امکان ارسال نوتیفیکیشن و موارد دیگر.

بعلاوه برای سنجش کامل بودن یک pwa از ابزار کوناگونی می توان استفاده کرد که با درصدبندی معیارهای آن را به نشان می دهند که یکی از این ابزار ها Lighthouse گوگل است. می توان با پیاده سازی تکنولوژی های جدید برای pwa آن رابهینه کرد و در نتیجه در Lighthouse امتیاز بهاری گرفت اما این معیار نسبی است.

یک سری اصول کلی وجود دارد تا قاطعانه یک وب اپ را به عنوان یک pwa شناخت که شامل موارد زیر می شود:

 • قابلیت کشف شدن به این صورت که در موتورهای جست و جو قابل پیدا شدن باشند.
 • قابل نصب شدن روی گوشی دیده شدن آن مانند بقیه اپ ها در منوی گوشی.
 • اشتراک گذاری با ارسال یک لینک URL
 • مستقل از اینترنت بطوری قابلیت کار آفلاین یا با اینترنت ضعیف را داشته باشد
 • قابلیت ارسال نوتیفیکیشن تا از امکان اعلام جدید ترین محتوا وجود داشته باشد
 • واکنشگرا (Responsive) تا امکان استفاده از آن روی تمامی دستگاه ها مانند گوشی تبلت لپ تاپ و… وجود داشته باشد
 • امن باشد تا ارتباط بین کاربر، اپلیکیش و سرور در برابر اشخاص خارجی و هکرها ایمن باشد

استفاده این امکانات و بهره گیری بهینه از امکانات وب اپ توانایی ارائه یک محصول مناسب و انعطاف پذیر برای مشتری شمارا دارند.

برای استفاده از خدمات طراحی اپلیکیشن و سایت از گروه چیستا همین حالا اقدام کنید.

آیا ساخت pwa ارزش وقت و همه این تلاش ها را دارد؟

 

100%! با کمی تلاش برای پیاده سازی امکانات اصلی pwa می توانید از فواید فراوان ان بهره مند شوید:

 • کاهش زمان بارگذاری بعد از نصب ، صرفه جویی در مصرف اینترنت و زمان با استفاده از ذخیره سازی اولیه (caching). بعد از باز کردن اولیه pwa از دفعات بعد اپ شما فورا باز خواهد شد.
 • در صورت وجود بروزرسانی برای اپ فقط قسمت های اضافه شده بروزرسانی می شوند. در مقابل برای اپلیکیشن های native بابت هر بار بروزرسانی باید کل اپلیکیشن را دوباره دانلود کنید.
 • ظاهر و دادن حس اپلیکیشن عادی که دارای آیکان روی صفخه گوشی ، امکان کار به صورت تمام صفحه و…
 • ارتباط گیری دوباره با مخاطبان از طریق ارسال نوتیفیکیشن و در نتیجه درگیری بیشتر کاربر باpwa شما و نرخ تبدیل بالاتر.

داستان هایی از موفقیت طراحی pwa

داستان های زیادی از به موفقیت رسیدن شرکت هایی که در مسیر pwa  قدم گذاشته اند شنیده می شود، آن ها با دیدگاه ایجاد تجربه بهتر از وب سایت به جای اپلیکیشن native  پیش رفته اند و در حال تجربه فواید فوق العاده و قابل اندازه گیری در نتایج آن هستند. وب سایت PWA Stats این مطالعات را منتشر می کند که نشان دهنده برتری های آنان است.

یکی از قابل توجه ترین این موفقیت ها مربوط به وب سایت فلیپ کارت که بزرگترین خرده فروشی آنلاین هند است می باشد. آن ها بهینه سازی وب سایت و بارگذاری pwa در سال 2015 با 70% افزایش تبدیل بازدیدکننده به خریدار مواجه شدند. Pwa شرکت Aliexpress  نیز با نتایجی از این شگفت انگیز تر رو به رو شده، نتایجی بسیار بهتر از اپلیکیشن اصلی و وب سایت، با 104% افزایش نرخ تبدیل برای مشتریان جدید. با حجم کار نسبتا کم برای راه اندازی pwa، آن ها به سود بالاتر و نتایج بهتر رسیده اند.

شرکت های گوچک استارت آپی مانند couponmoto نیز برای درگیری بیشتر کاربر آغاز به استفاده از وب اپ کرده ایند که نشان دهنده توانایی آن ها در کمک به شرکت های کوچک و بزرگ برای بازگرداندن مشتریان و مخاطبان است.

برای مطالعه بیشتر در این باره می توانید از وب سایت pwa.rocks دیدن کنید.

پیش رفتن با دیدگاه pwa کاملا ارزشمند بود و هست، چنانچه برای آزمایش ایده و اجرای اپلیکیشن اصلی در آینده نیز کارآمد است.

مزایای وب اپ ها

قدم اول برای طراحی وب اپلیکیشن توانا برای کاربر باید امکانات و توانایی های زیر را فراهم آورد:

 • قابل کشف بودن

هدف اصلی در این موضوع قابلیت دیده شدن آن ها در جست و جو های موتور های جست و جو مانند گوگل ، بیشتر دیده شدن، بالاتر رفتن رتبه آن در وب و داشتن متادیتا در مرورگرها که به وب اپ ها امکانات ویژه ای می دهند.

 • قابلیت نصب

یکی از اصلی ترین موارد برای کاربران pwa ها قابلیت ایجاد آیکان بر روی صفحه خانه گوشی ها و امکان باز شدن وب اپ به شکل اپلیکیشن های عادی در قالب صفحه گوشی است تا حس همیشپی اپلیکیشن ها را بدست دهد.

وب اپ های مدرن و pwa ها با استفاده از فایل ها و مشخصاتی که داخلشان بارگذاری می شود و با سیستمی در مرورگر گوشی ها  به نام web app installation می توانند کاملا رفتاری مشابه اپلیکیشن های عادی داشته باشند.

 • قابلیت به اشتراک گذاری

یکی از قوی ترین کارکرد های سیستم های تحت وب قابلیت لینک شدن به آن ها از طریق لینک های وبسایتی بدن نیاز به وجود فروشگاه های اپلیکیشن مانند اپ استور و پروسه های پیچیده نصب است که البته همیشه به همین منوال بوده است.

 • مستقل بودن از اینترنت

وب اپ های مدرن می توانند در صورت عدم وجود اینترنت یا با اینترنت نه چندان خوب نیز کار کنند. ایده ی پایه ای پشت این داستان موارد زیر است:

 1. بازدید دوباره یک سایت و استفاده از محتوای آن
 2. امکان بازدید از هر محتوایی که کاربر قبلا حد اقل یکبار دیده، حتی در صورت داشتن اینترنت ضعیف.
 • کنترل موارد نمایش داده شده به کاربر حتی در شرایط عدم وجود اینترنت.

 

 • Progressive Enhancement            

 

با استفاده از این رویکرد در برنامه نویسی وب اپ ها همه ی مرورگرهای به روز و مدرن و مرورگر های قدیمی تر از همه ی امکانات آن ها بهره مند خواهند بود و تمام قابلیت های یک pwa در آن ها کارایی خواهند داشت . به این معنا که برنامه نویسان باید هر قابلیت را برای مرورگرهای مختلف مناسب سازی کنند.

 • قابلیت ایجاد مشارکت و درگیری چندباره

 

یکی از مزیت های پلیت فرم های native راحتی در بروزرسانی و نمایش محتوا برای تعدادی کاربر مشخص و حتی فقط یک کاربر ، حتی وقتی در اپلیکیشن نیستند یا از گوشی خود استفاده نمی کنند است.

 • واکنشگرایی

 

وب اپ های واکنشگرا (responsive) از تکنولوژی هایی مانند media queries و viewport امکان مناسب سازی اپ با اندازه های مختلف صفحه نمایش از جمله تبلت، لپ تاپ ، موبایل و دیگر دستگاه ها را فراهم می کند

 • امنیت

بستر وب ساز و کاری امن برای جلوگیری از لو رفتن و دستکاری محتوای فرستاده شده به کاربر را با استفاده از استداندارهایی مانند HTTPS و دیگر اقدامات امنیتی که باید هنگام توسعه در نطر داست را ایجاد می کنند.

همچنین برای کاربران مسجل خواهد بود که اپلیکیشن اصلی را دانلود می کنند چون لینک دانلود از دامنه اصلی سایت شما مشتق خواهد شد.

این با اپلیکیشن های مو جود در اپ استور ها متفاوت است که ممکن است تعدادی اپ با اسم های مشابه اپ شما که بعضی از آن ها ممکن است از بستر کار خودتان آمده باشد باشند ، این موضوع برای کاربر گیج کننده خواهد بود. وب اپ ها این سوء برداشت هارا از بین برده و با اطمینان اپلیکیشن اصلی شم ارا بدست کاربر خواهند رساند.

امروزه چون appstore قابلیت گزاشتن اپلیکیشن های ایرانی را نمیدهد طراحی وب اپلیکیشن یکی از بهترین خدمات مارکت شناخته شده است.

راه های ارتباطی

از روش های زیر میتونید با ما در ارتباط باشید

برای مشاوره و رفع سوالات میتونید مستقیما با شماره های ثابت و موبایل تماس بگیرید و یا برای جلسه حضوری تعیین وقت کنید.
تلگرام و واتس‌اپ
۰۹۱۹-۷۸۰۱۹۸۵
۰۹۱۹-۲۴۳۷۱۴۴
۰۹۳۰-۹۹۵۹۴۹۳
آدرس دفتر
تهران٬ خیابان ولیعصر٬ بالاتر از پارک ساعی٬ جنب ساعی دوم٬ پلاک ۳۷ ٬ طبقه ۴ ٬ واحد ۱۵
ایمیل
hello@chistatech.com
hr@chistatech.com
اطلاعات تماس
۰۲۱-۲۲۲۰۰۴۶۲
۰۹۱۹-۷۸۰۱۹۸۵
۰۲۱-۸۸۸۸۶۸۷۵
× چطور میتونم کمکتون کنم؟