چگونه دیجیتال مارکتینگ می تواند به مشاغل در طول بحران ویروس کرونا کمک کند

دیجیتال مارکتینگ راه حلی برای گذر از دوران رکود کرونا

شیوع سریع COVID-19، بیماری کشنده عفونی، بسیاری از روشهای سنتی بازاریابی و مارکتینگ را بی فایده ساخته است و مشاغل در تمامی صنایع مجبورند از دیجیتال مارکتینگ برای بقای خود استفاده کنند. این در حالی است که بسیاری از مشاغل توانایی دیجیتال مارکتینگ را دارند چرا که سالهاست در حال انجام آن هستند، اما بقیه ی مشاغل به ندرت ممکن است بدانند دیجیتال مارکتینگ چیست.
صرف نظر از این که شما متعلق به کدام گروه هستید، این مقاله تمام مواردی را که باید در رابطه با استفاده ی موثر از دیجیتال مارکتینگ در طی این شرایط بدانید، توضیح میدهد.

دیجیتال مارکتینگ | چیستاتک

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ به کلیه ی بازاریابی هایی که از طریق اینترنت و یا سایر فنآوریهای دیجیتال برای تبلیغ محصول شما استفاده شود، اطلاق میشود.دیجیتال مارکتینگ در سالهای دههی ١٩٩٠ اختراع شد و طولی نکشید تا تبدیل به داغترین موضوع در صنعت بازاریابی و مارکتینگ شد. در اواخر دههی ٢٠٠٠، اکثر مشاغل بزرگ نقش بازاریابی و فنآوریهای دیجیتال از جمله کامپیوترهای رومیزی و موبایل های همراه را در این عرصه درک کرده بودند.

امروزه مشاغل در سطح جهانی بیش از صد میلیارد دلار بابت دیجیتال مارکتینگ هزینه میکنند و انتظار میرود که این مبلغ رو به رشد باشد.

  • دیجیتال مارکتینگ در مقابل بازاریابی سنتی
  • بازاریابی و مارکتینگ سنتی شامل کانال های بازاریابی مانند رسانه های چاپی، بیلبوردهای تبلیغاتی ایمیل و نمایشگاههاست. آنچه که میان بازاریابی سنتی مشترک است توانایی آنها برای پخش شعار مارک و برند با صدایی بلند و واضح برای مخاطبان بزرگ به روش غیر تعاملی است. از طرفی، دیجیتال مارکتینگ ذاتا دارای تعامل هستند زیرا آنها بازخورد فوری ایجاد میکنند که میتواند به شکل تعداد نمایش ها، کلیک ها و انتخاب ها، لایک، کامنت، ریتوییت و سایر اقدامات صورت گیرد. همچنین آنها به مراتب دقیق تر هستند، و به مشاغل این امکان را میدهند تا هر مشتری را با یک پیام شخصی سازی شده که به احتمال زیاد بهترین نتایج را در زمینه دیجیتال مارکتینگ خواهد داشت، مورد هدف قرار دهند. این از چاپ یک آگهی در یک مجله و یا انتشار یک تبلیغ همگانی تلوزیونی برای تمام افراد متفاوت است.

  • هنگامی که بازاریابی و مارکتینگ سنتی از کار می افتد

با وجود فواید بیشمار دیجیتال مارکتینگ، بسیاری از مشاغل تنها به کانالهای بازاریابی سنتی متکی بودند. در هر شهر مشاغلی وجود دارد که مشتریانشان تنها به دلیل این که اسمشان دهان به دهان میان مردم پخش شده از وجودشان اطلاع دارند.

در انتهای این طیف، شرکتهای B2B قرار دارند که محصولات و خدماتشان را در نمایشگاه ها در حضور سایر شرکت های فعال در آن زمینه تبلیغ میکنند. میان این دو طیف بازاریابی و مارکتینگ سنتی مشاغل کوچک یا متوسطی بسیاری وجود دارد که مبلغ قابل توجهی پول را صرف چاپ تبلیغات و بیلبوردهای تبلیغاتی می کنند.

تمام مشاغلی که تا کنون به کانال بازارهای سنتی وفادار بوده اند به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا و فاصله گذاری اجتماعی برای کاهش سرعت انتقال این ویروس قرارگرفته اند. با در خانه ماندن و پناه گرفتن افراد و پرهیز آنها از تعامل با بقیه ی افراد تا حد امکان، حتی خلاقانه ترین و جذابترین بیلبوردهای تبلیغاتی هم بیفایده است.

همین امر در مورد تبلیغات چاپی در مجله ها هم صدق میکند چرا که کسی آنها را خریداری نمیکند و همه ترجیح میدهند اخبار را بدون آن که پا بیرون از خانه بگذارند، در اینترنت دنبال کنند. با کمال تعجب، تمام رویدادهای بزرگ B2B مانند Cisco Live، سمپوزیوم بازرگانی Gartner، لغو شدند و هیچکس نمیداند چقدر زمان لازم است تا فعالیت خود را دوباره از سر بگیرند.

بنابراین با از کار افتادن کلیه ی کانالهای بازاریابی و مارکتینگ سنتی، مشاغل چگونه میتوانند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند؟ جواب بدون شک دیجیتال مارکتینگ است.

دیجیتال مارکتینگ | چیستاتک

از آنجا که در حال حاضر تنها راه مبارزه با این ویروس ماندن در خانه است، دیجیتال مارکتینگ کاری است که مردم در سطح جهانی انجام میدهند. برخی از مردم برای سرگرم کردن خود، مشغول گشت و گذار در صفحات اینترنت شده اند و این آمار میزان استفاده از وب قابل مشاهده است.

از زمانی که ویروس کرونا از مرزهای چین عبور کرد، میزان ترافیک وبسایت های محبوب و همچنین میزان استفاده از اینترنت دیتای تلفن همراه به میزان قابل توجهی افزایش یافت.برای ارتباط با عزیزان و دنیای خارج، بسیاری از افراد به شبکه های اجتماعی رو آوردهآند که تمامی اینها با میزان استفادهی قابل توجه کاربران مواجه شدهاست. مشاغل با ذکاوت دیجیتالی به سرعت متوجه این قضیه شده اند و از ان به عنوان شانسی برای بهتر کردن شرایط خود در زمان بحران استفاده کردند.

به گفته ی اسکات جونز، مدیر عامل گروه اینترنتی ١٢٣، طی چند هفته ی گذشته درخواست از طرف شرکت هایی که مایل به ایجاد یا به روزرسانی وب سایت ها، راه اندازی کانال های جدید تجارت الکترونیکی و ایجاد شبکه های اجتماعی با در نظر گرفتن کسانی که از خانه کار میکنند و متمرکز شدن در استفاده از اینفلوئنسرها و سئو برای دستیابی به مخاطبان جدید افزایش یافته است.

مشاغلی که تجربهای در دیجیتال مارکتینگ ندارند، باید مجددا بودجه ای به این قضیه اختصاص دهند و سپس وارد کانال های دیجیتال مارکتینگ که امروزه در دسترس هستند، شوند. شروع کار آن طور که به نظر میرسد پیچیده نیست و میتوان سریعا از این کار نتیجه گرفت.

به دلیل در دسترس بودن طیف گستردهای از کانالهای دیجیتال مارکتینگ، شروع به دیجیتال مارکتینگ بسیار ساده تر از پیش است:
جست و جوی پرداخت شده: هر شرکتی میتواند به کمک موتورهای جست و جویی مانند Google در صدر صفحه ی اول نتایج ظاهر شود. برای این تنها به کلمات کلیدی مناسب با جست و جوی افراد نیاز است. بازاریابی جستجوی پرداخت شده ، نتایج قابل پیش بینی را ارائه می دهد و می توان آن را به راحتی با بالا بردن یا پایین آوردن با هر بودجه دیجیتال مارکتینگ متناسب ساخت.

     –سئو و بهینه سازی موتورهای جستجوگر و یا بازاریابی محتوا: به جای آن که تنها به جست و جوی پرداخت شده متکی باشید، مشاغل باید تلاش کنند تا توسط موتورهای جستجو و یا همان سئو بیشتر دیده شوند. سئو در کنار بازاریابی محتوا جزو موثرترین روشها برای کسانی است که هدفشان جذب و حفظ مخاطب است.

برخلاف جستجوی پرداخت شده، سئو و بازاریابی محتوا سریعا به نتیجه نمیرسد اما سرمایه گذاری بلند مدت بر روی آن میتواند نتایج گستردهای را به همراه باشد. در طول بیماری همه گیر کرونا، بسیاری از مشاغل با انتشار پست های آموزنده در وبلاگ و به اشتراک گذاری مطالب جالب، به مشتریان خود در مورد تأثیر آن بر صنعت خود آموزش می دهند و به آنها در مقابله با این وضعیت کمک می کنند.

     -شبکه های اجتماعی: با وجود میلیاردها کاربر در سرتاسر جهان، شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام جزو محبوبترینها هستند. میتوان در شبکه های اجتماعی محتوا، تصاویری از پشت صحنه و شوخی هایی که برای حفظ روحیه ی تیم انجام میشود را با مخاطبان به اشتراک گذاشت.

     -وبینارها و پادکستها: در حال حاضر رویدادهای مجازی زنده برای بسیاری از مشاغل تنها راه جذب مشتری به صورت رو در رو است و میتوان به کمک این روش مطالبی آموزنده را به آنها منتقل کرد. برای مثال یک فروشگاه دوچرخه فروشی ممکن است یک وبینار عمومی برگذار کند تا نکات مفیدی را در رابطه با نگهداری دوچرخه برای کسی که تنها وسیله ی حمل و نقلیشان دوچرخه است بدهد.

پادکست ها از دیگر کانالهای موثر دیجیتال مارکتینگ برای مشتریانی اند که در خانه مانده اند و کار زیادی برای انجام ندارند. اگر داستان جالبی برای تعریف کردن دارید، میتوانید به عنوان مهمان در یکی از پادکست های مرتبط با حوزه ی خود حضور یابید و یا میتوانید در پادکست های محبوبی که شنوندگانش پذیرای پیام شما باشند، تبلیغ کنید.

      -ایمیل: با وجود تلفن های هوشمند، ایمیل دوباره جزو موثرترین کانالهای دیجیتال مارکتینگ قرار گرفته است. اگر از قبل تعدادی مشتری دارید، می توانید یک ایمیل شخصی که دارای نکات مربوط به ویروس کورونا، تبلیغات ویژه یا هر محتوای جذاب دیگری است، برای آنها بفرستید.

با صرف نظر از این که شما کدام کانال بازاریابی و مارکتینگ را انتخاب میکنید، باید در نظر داشته باشید مشتریان در طی شرایط وقوع بحران چه انتظاراتی دارند و تاکتیک های بازاریابی خود را با آنها تطابق بدهید.

مهمترین مورد لحن شماست، باید از شوخ طبعی خودداری کنید. حتی یک شوخی ساده ممکن است مشتریانی که با این بیماری درگیر شده اند را اذیت کند. در عوض مثبت، الهام بخش و مفید باشید.مگر در مواردی که به عنوان مشاغل ضروری شناخته شده باشید، باید بر روی ارزش دادن به جامعه ی خود تمرکز کنید.

اگر دنبال راهی برای پیدا کردن ایجاد مکالمه باشید، میتواند مردم را در مقابل شما قرار دهد. حتی ممکن است منجر به واکنش شدید آنلاین شود.در آخر قولی ندهید که نمیتوانید به آن عمل کنید. COVID-19 اقتصاد کل جهان را مختل کرده است، بنابراین دلیلی برای پنهان کردن این حقیقت که شما میتوانید محصولات یا خدماتی را با بیشترین سرعت ممکن، مانند قبل، تحویل دهید وجود ندارد.

با در نظر گرفتن این تاکتیک های اصلی در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ، شما قادر خواهید بود کمپین دیجیتال مارکتینگ خود را شروع کرده و از وضعیت فعلی نهایت استفاده را ببرید.

حقیقت غم انگیز این است که ویروس کرونا به این زودی ها ناپدید نمیشود. کارشناسان تخمین زدهاند که زندگی تا سال ٢٠٢١ به حالت عادی برنخواهد گشت چرا که به وجود آمدن ایمنی جمعی و یا ایجاد واکسن و درمان موثر زمان میبرد.

تنها به همین دلیل، دیجیتال مارکتینگ نقش به سزایی خواهد داشت. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط Grand View Research، پیشبینی میشود اندازه ی دیجیتال مارکتینگ به تنهایی تا سال ٢٠٢٧ به ١٥١.٨ میلیارد دلار برسد و CAGR از سال ٢٠٢٠ تا سال ٢٠٢٧ مقدار ١٧.٤ درصد را ثبت کند.

مشاغلی که تا همین اواخر تنها و منحصرا به کانال های دیجیتال مارکتینگ اعتماد کردهاند، باید بدانند که آینده ی دیجیتال مارکتینگ روشن است و تا قبل از این که دیر شود به دنبال دیجیتال مارکتینگ بروند. کسانی که به دنبال دیجیتال مارکتینگ میروند شانس بهتری برای سپری کردن این بحران و حتی بحران بعدی را دارند.

دیجیتال مارکتینگ | چیستاتک
  • نتیجه گیری

سال ٢٠٢٠ به عنوان سالی که دنیا تغییر کرد در تاریخ ثبت خواهد شد. بسیاری از مشاغل هم از این سال به عنوان سالی که کانال های بازاریابی ومارکتینگ سنتی متوقف شدند، یاد خواهند کرد. اگر تجارت و شغل شما هم جزو آن دسته ایست که هنوز بر ابزار بازاریابی سنتی تکیه کرده است، الآن زمان آن رسیدهاست که استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را برنامه ریزی کنید و خود را برای انجام کار در محیط جدید و با وجود ویروس کرونا آماه کنید.
برای زمان محدود ComboApp استراتژی بازاریابی را برای مشاغلی که تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته اند، به صورت رایگان پیشنهاد میدهد. ما میتوانیم به شما کمک کنیم تا در این زمان چالش برانگیز حرکت کنید و برای آنچه در آینده ممکن است پیش آید، قویتر و آماده تر شوید.

پاسخ

آدرس ایمیل شما هیچ کجا منتشر نمیشه. فیلدهای ضروری با * علامت گذاری شده.

× چطور میتونم کمکتون کنم؟